6 përfitimet që sjell masazhi i fytyrës. - Skin Novis /* ]]> */

SHËRBIMI I KLIENTIT

POSTA FALAS PËR POROSI BRENDA TIRANËS

6 përfitimet që sjell masazhi i fytyrës.

September 30, 2021
ervisa

Masazhi i fytyrës ndihmon në promovimin e lëkurës së shëndetshme, ndërkohë që relakson muskujt e fytyrës. Ka një efekt zbutës dhe rinovues, duke ju ndihmuar të dukeni dhe të ndiheni më mirë.

Pavarësisht nëse doni të përdorni masazhin e fytyrës thjesht për relaksim ose për të trajtuar një gjendje të veçantë, ka shumë teknika për të provuar.

Vazhdoni të lexoni për të parë më nga afër disa nga përfitimet e masazhit të fytyrës dhe si mund ta bëni vetë.

Llojet e masazhit të fytyrës

Përfshijnë:

  • kullimi limfatik
  • refleksologji
  • shiatsu
  • gua sha
  • Suedeze
  • shëruese
  • sinus
  • akupresure

Përfitimet

1. Masazhi vepron kundër plakjes dhe rrudhave

Një nga përfitimet kryesore të masazhit të fytyrës është aftësia e tij për të përmirësuar pamjen e përgjithshme të lëkurës.

Një studim i 2017 shqyrtoi efektivitetin e masazhit të fytyrës që përfshinte një pajisje masazhi stimuluese. Pjesëmarrësit përdorën një pajisje kundër plakjes dhe krem në fytyrë dhe qafë për 8 javë. Efektet e kremit u rritën kur u përdorën me masazhin e fytyrës. Përmirësime u panë në rrudha, në lëkurë dhe në strukturën e fytyrës.

Studiuesit gjithashtu panë efektet e masazhit të fytyrës në eksplantet ose mostrat e lëkurës ex vivo. Për 10 ditë, mostrat e lëkurës u masazhuan duke përdorur një pajisje kundër plakjes dy herë në ditë për 1 minutë. Krahasuar me eksplantet e patrajtuara të lëkurës, pajisja shkaktoi shkallë më të lartë të shprehjes në proteinat e lëkurës, të cilat kishin një efekt anti-plakje në lëkurë.

2. Presioni i sinusit

Për sa kohë që nuk është një rast infektiv ose gjatë një faze akute të sinusitit, mund të përdorni masazh për të lehtësuar presionin e sinusit, shqetësimin dhe mbingarkesën.

Masazhi i sinusit gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të kokës dhe rritjen e qarkullimit. Nevojiten studime më të thella shkencore për të konfirmuar dhe zgjeruar efektet e masazhit të presionit të sinusit.

3. Aknet

Stimulimi i lëkurës përmes masazhit mund të ndihmojë në nxitjen e qarkullimit të gjakut dhe zvogëlimin e shfaqjes së akneve. Hulumtimi specifik që siguron dëshmi të masazhit të fytyrës në përmirësimin e akneve është i kufizuar.

Rezultatet ndryshojnë, kështu që nëse është diçka që ju intereson ta provoni, provojeni në një zonë të vogël para se të masazhoni të gjithë fytyrën tuaj.

Mos jini agresivë. Shmangni çdo lëvizje të ashpër ose eksfoliantë, veçanërisht në zona të ndjeshme.

4. TMJ

Njerëzit që kanë nyje temporomandibulare (TMJ) mund të përjetojnë siklet në nofull ose fytyrë. Kjo mund të përfshijë dhimbje koke, dhimbje veshi ose bllokim.

Sipas Klinikës Cleveland, masazhi i pikave të shkaktuara mund të ndihmojë në zbutjen e muskujve të ngushtë, të përflakur ose të dhimbshëm të nofullës. Ky shqetësim mund të jetë për shkak të përtypjes, shtrëngimit të nofullës ose kërcitjes së dhëmbëve. Masazhi për të lehtësuar simptomat e TMJ mund të jetë veçanërisht efektiv kur kombinohet me ushtrimet e nofullës.

5. Lëkurë me shkëlqim

Masazhi i fytyrës mund të jetë i duhuri nëse doni lëkurë të ndritshme dhe me shkëlqim. Hulumtimet e vitit 2002 zbuluan se 59% e grave që kishin bërë masazh të fytyrës raportuan një ndjenjë freski dhe përtëritjeje.

6. Rrjedha e gjakut në lëkurë

Përdorimi i një masazhuesi të fytyrës ka një efekt pozitiv në qarkullimin e gjakut të lëkurës. Sipas një studimi të vogël të vitit 2018, njerëzit që kishin masazhuar fytyrën për 5 minuta kishin rritur rrjedhjen e gjakut në zonë për të paktën 10 minuta pas masazhit. Pas 5 javësh masazh, përgjigja e rrjedhës së gjakut ndaj nxehtësisë u përmirësua ndjeshëm.

Lini një koment

×

SKIN NOVIS

Klikoni më poshtë për të na kontaktuar në WhatsApp ose dërgoni E-mail në adresën [email protected]

×