9 gjëra që bëjnë njerëzit me lëkurë të shëndetshme. - Skin Novis /* ]]> */

SHËRBIMI I KLIENTIT

POSTA FALAS PËR POROSI BRENDA TIRANËS

9 gjëra që bëjnë njerëzit me lëkurë të shëndetshme.

September 24, 2021
admin

Një rutinë e kujdesshme e kujdesit të lëkurës mund të bëjë mrekulli për lëkurën, por nuk është faktori i vetëm që duhet marrë parasysh kur shikoheni në pasqyrë. Zakonet rreth dietës, stërvitjes dhe gjumit ndikojnë në shëndetin e të gjithë trupit përfshirë lëkurën…

1. Mbroni lëkurën tuaj nga dielli

Është e dhënë që ju duhet të mbani SPF me spektër të gjerë çdo ditë, sepse rrezet UV nga dielli shkaktojnë plakje të parakohshme. Përtej kësaj,  duhet edhe të prireni të rrini në hije, të mbani syze dielli dhe të shmangni daljen jashtë gjatë orëve më me diell të ditës. “Kapelet dhe veshjet mbrojtëse UV mund të jenë të mira përveç kremit kundër diellit,” këshillon Mary Larijani, MD, një dermatologe në Montgomery Dermatology.

2. Njihni llojin e lëkurës suaj

Dermatologët përdorin një shkallë të tipit të lëkurës prej një deri në gjashtë, ku njerëzit me lëkurë të tipit një preken lehtë nga dielli dhe kurrë nuk nxihen, ndërsa njerëzit me llojin e lëkurës gjashtë kurrë nuk digjen dhe nxihen lehtë. Nëse keni kontakt me një dermatolog, duhet të pyesni se ku bini në peshore dhe të bëni një plan të sigurisë nga dielli në përputhje me rrethanat.

Terma të ndjeshëm si rosacea, të prirur ndaj akneve ose të prirur ndaj ekzemës janë terma të tjerë që përdoren zakonisht për të përshkruar llojin e lëkurës tuaj. Këto klasifikime mund të bazohen në vëzhgimet tuaja, por ato janë akoma të vlefshme kur formoni një rutinë të kujdesit të lëkurës. “Nëse jeni të prirur ndaj akneve, zgjidhni produkte jo-komedogjene. Nëse jeni të prirur ndaj rosacea, shmangni kremrat mbrojtës kimikë ” thotë Larijani.

3. Mos shkoni për të fjetur me grim

Të shkosh në shtrat me grim çon në bllokimin e poreve dhe poret e bllokuara çojnë në krijim puçrrash. Kur harroni të bëni një larje gjatë natës, në thelb thjesht po i mbani të gjithë ndotësit e ditës në lëkurën tuaj. Pastrimi i lëkurës gjatë natës pastron poret dhe ju lejon të filloni ditën të freskët në mëngjes.

4. Flini gjumë

Rekomandohet që të rriturit të flenë shtatë deri në nëntë orë gjumë çdo ditë. Fjetja ndihmon të gjithë sistemin tuaj – përfshirë lëkurën. “Kur njerëzit janë të privuar nga gjumi, ata marrin qarqe të zeza nën sy dhe lëkura e tyre nuk duket aq e dhe e freskët,” vëren Sarah Koszyk, një dietologe e regjistruar në San Francisko. “Kur flini më mirëlëkura juaj duket më e shëndetshme, sepse trupi po merr qetësi brenda natës,” shton ajo.

5. Ushtroni rregullisht

Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore rekomandon që të rriturit të marrin ose 150 minuta aktivitet aerobik të moderuar ose 75 minuta aktivitet aerobik të fuqishëm në javë. “Ushtrimi është i shkëlqyeshëm për lëkurën,” thotë Larijani. Ajo shpjegon se rrit rrjedhjen e gjakut, e cila drejton lëndët ushqyese në lëkurë dhe ndotësit jashtë lëkurës.

6. Qëndroni të hidratuar

Rekomandohet që njerëzit të konsumojnë tetë deri në dhjetë gota ujë në ditë, dhe më shumë nëse ata punojnë. Përfitimi kryesor për lëkurën [kur pini ujë mjaftueshëm] është një ngjyrë më rinore dhe e hidratuar. Gjithashtu, uji ndihmon për të kontrolluar nivelet e urisë. Ndonjëherë njerëzit mendojnë se janë të uritur, por në të vërtetë janë të etur.

7. Kufizoni alkoolin

Të gjitha ato përfitime të mëdha të ujit të pijshëm? Alkooli i përmbys ato duke dehidratuar trupin. Ai është gjithashtu një toksinë, që do të thotë se mund të ngadalësojë përkohësisht funksionimin e mëlçisë. “Kur merrni toksina, mëlçia nuk e filtron gjakun në mënyrë efektive dhe kjo mund të shtojë më shumë radikalë të lirë në trupin tonë. Radikalet e lira mund të shkaktojnë plakje të parakohshme të lëkurës. Alkooli gjithashtu mund të zgjerojë enët e gjakut gjë që shkakton skuqje dhe ndikon në ngjyrën tonë, “thotë Larijani.

8. Kujdes higjiena

Për shumicën e njerëzve që lajnë fytyrën çdo ditë, rekomandohet ndërrimi i çarçafëve çdo javë. Megjithëse, disa njerëz mund të përfitojnë nga ndryshimi i çarçafëve më shpesh. Nëse vëreni se keni vaj ose mbetje grimi në jastëk, nuk do të ishte keq të ndryshoni çarçafët çdo dy ditë. Fërkimi dhe papastërtia shpesh mund të jenë një shkas për lëkurën e prirur ndaj akneve.

9. Rivlerësoni zakonet tuaja të të ngrënit

Koszyk shmanget nga ndalimi i ushqimeve. Në vend të kësaj, ajo këshillon që të ushtrohet kontroll  kur bëhet fjalë për sheqerin dhe qumështin. Për njerëzit me ndjeshmëri ndaj grupeve të caktuara të ushqimit, ajo rekomandon të veprohet me kujdes pasi ata përbërës mund të çojnë në inflamacion dhe acarim.

Lini një koment

×

SKIN NOVIS

Klikoni më poshtë për të na kontaktuar në WhatsApp ose dërgoni E-mail në adresën [email protected]

×