Linja dehidrimi apo rrudha : Cili është ndryshimi? - Skin Novis /* ]]> */

SHËRBIMI I KLIENTIT

POSTA FALAS PËR POROSI BRENDA TIRANËS

Linja dehidrimi apo rrudha : Cili është ndryshimi?

November 5, 2021
ervisa

Nëse lëkura të ndihet e thatë, e krisur dhe më e ndjeshme se zakonisht, ekziston mundësia që ajo të jetë e dehidratuar. Linjat e dehidrimit mund të duken të ngjashme me rrudhat e thella, dhe ndonjëherë mund të jetë e vështirë të dallosh ndryshimin. Për t’ju ndihmuar të përcaktoni nëse lëkura juaj po përjeton linja dehidrimi ose rrudha të thella, mblodhëm disa këshilla rrth kësaj teme.

Çfarë i shkakton rrudhat?

Linjat e imëta dhe rrudhat shkaktohen më së shpeshti nga plakja. Ndërsa plakemi, kolagjeni dhe elastina në lëkurën tonë shpërbëhen. Si kolagjeni ashtu edhe elastina janë një pjesë thelbësore e shëndetit të lëkurës dhe ofrojnë strukturë për ta ndihmuar atë të duket e lëmuar dhe e re. Ndërsa këto proteina fillojnë të shpërbëhen, lëkura humbet elasticitetin dhe bëhet e paaftë të kthehet në vend, duke shkaktuar përfundimisht shfaqjen e rrudhave. Përveç plakjes natyrale, ekspozimi i barrierës së lëkurës ndaj rrezeve të dëmshme UV përmes ekspozimit të diellit gjithashtu mund të përshpejtojë procesin e plakjes dhe të shkaktojë formimin e më shumë linjave të imta [1]. Shprehjet e përsëritura të fytyrës gjithashtu luajnë një rol në formimin e rrudhave dhe fillimisht shfaqen rreth syve, ballit dhe gojës.  

Si të minimizoni shfaqjen e rrudhave?

Për të minimizuar shfaqjen e rrudhave dhe për të parandaluar formimin e rrudhave të reja, merrni parasysh një rutinë të dedikuar për kujdesin e lëkurës për riparimin e moshës. Përfshirja e produkteve dhe trajtimeve për kujdesin e lëkurës në rutinën tuaj që synojnë në mënyrë specifike shfaqjen e rrudhave dhe shenjave të tjera të plakjes është një mënyrë e shkëlqyer për të siguruar që lëkura juaj të vazhdojë të duket dhe të ndihet më e mira në çdo moshë.

Nuk jeni i sigurt se ku të filloni? Provoni REPARANDO. Kremi rigjenerues zvogëlon dukjen e rrudhave, zbut lëkurën duke e ushqyer gjatë natës dhe duke e bërë të duket dhe të ndjehet më mirë se kurrë.

Çfarë i shkakton linjat e dehidrimit?

Ndryshe nga rrudhat, linjat e dehidrimit nuk shkaktohen nga plakja, por nga vetë dehidratimi. Lëkura e dehidratuar është një gjendje e lëkurës që shpesh shkaktohet nga elementë të jashtëm si moti dhe ndryshimet sezonale [2]. Ajo gjithashtu mund të lidhet kryesisht me dietën tuaj dhe zgjedhjet e stilit të jetesës. Mos pirja e mjaftueshme e ujit, konsumimi i niveleve të larta të kripës ose pirja e tepërt e alkoolit mund të thajë përmbajtjen e ujit të lëkurës tuaj dhe të rezultojë në një pamje më pak rrezatuese, duke shkaktuar linja të ngjashme me rrudha. Kur përcaktoni nëse lëkura juaj është e dehidratuar, është e rëndësishme të theksohet se dehidratimi është sasia e ujit në lëkurën tuaj, jo yndyra. Edhe njerëzit me lloje të yndyrshme të lëkurës mund të durojnë lëkurën e dehidratuar. Lajmi i mirë është se një kombinim i trajtimeve aktuale dhe zgjedhjeve më të shëndetshme të jetesës mund të ndihmojë në uljen e shfaqjes së linjave të dehidrimit.

Çfarë i shkakton linjat e dehidrimit?

Ndryshe nga rrudhat, linjat e dehidrimit nuk shkaktohen nga plakja, por nga vetë dehidratimi. Lëkura e dehidratuar është një gjendje e lëkurës që shpesh shkaktohet nga elementë të jashtëm si moti dhe ndryshimet sezonale. Ajo gjithashtu mund të lidhet kryesisht me dietën tuaj dhe zgjedhjet e stilit të jetesës. Mos pirja e mjaftueshme e ujit, konsumimi i niveleve të larta të kripës ose pirja e tepërt e alkoolit mund të thajë përmbajtjen e ujit të lëkurës tuaj dhe të rezultojë në një pamje më pak rrezatuese, duke shkaktuar linja të ngjashme me rrudha. Kur përcaktoni nëse lëkura juaj është e dehidratuar, është e rëndësishme të theksohet se dehidratimi është sasia e ujit në lëkurën tuaj, jo yndyra. Lajmi i mirë është se një kombinim i trajtimeve aktuale dhe zgjedhjeve më të shëndetshme të jetesës mund të ndihmojë në uljen e shfaqjes së linjave të dehidrimit.

Shenjat e lëkurës së dehidratuar

#1 Lëkura kruhet

Nëse kohët e fundit keni bërë një udhëtim ose jeni prekur nga ndryshimet sezonale të motit, nëse ndjeni nevojën për të gërvishtur lëkurën tuaj, atëherë shanset janë që po përjetoni pak dehidrim të lëkurës. Elementet si era, temperaturat e larta dhe ekspozimi në diell mund të shterojnë barrierën mbrojtëse të lagështisë së lëkurës suaj dhe ta lënë atë të ndjehet e thatë dhe e kruar. Nëse jeni duke luftuar me lëkurën e thatë, mund të vëreni gjithashtu një strukturë të rrumbullakosur dhe të ashpër në të.

#2 Lëkura është e ndjeshme

Një nga shenjat më të zakonshme të lëkurës së dehidratuar është se ju përjetoni një rritje të acarimit. Ndërsa barriera e lagështisë së lëkurës suaj zvogëlohet, ajo humbet aftësinë për t’u mbrojtur nga faktorët e jashtëm si ndotja, era dhe bakteret. Kontakti me stresorët e përditshëm mund ta lërë atë të ndihet i skuqur, kruhet dhe i ndjeshëm.

#3 Lëkura ndihet pa jetë

Nëse lëkura juaj nuk duket apo ndihet aq e ndritshme dhe e freskët si zakonisht, ka të ngjarë të jetë e dehidratuar. Hidratimi i duhur i lëkurës luan një rol të rëndësishëm në funksionet thelbësore si qarkullimi i qelizave. Pa të, qelizat e lëkurës tuaj nuk do të kthehen aq shpejt dhe qelizat e vdekura mund të grumbullohen në sipërfaqen e lëkurës tuaj. Jo vetëm që qelizat e vdekura të lëkurës mund të bllokojnë poret, por ato do ta lënë lëkurën tuaj të duket pa jetë.

Si të minimizoni lëkurën e dehidratuar

Për të minimizuar lëkurën e dehidratuar, duhet të filloni duke ndryshuar rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën. Dehidratimin e lëkurës mund ta trajtoni në mënyrë topike me produkte që janë të formuluara me përbërës hidratues ose qetësues. Kur bëhet fjalë për pastrues, ne rekomandojmë një pastrues si LAVA SOAP, një larës fytyre i cili nuk zhvesh lëkurën nga yndyrnat e saj, i formuluar me mjeshtëri për të ndihmuar në qetësimin e lëkurës së stresuar dhe të thatë. Ky pastrues përdor përbërës të pasur për të ndihmuar në rritjen e niveleve të hidratimit të lëkurës tuaj, duke e lënë atë të ndjehet e butë dhe më e lëmuar se më parë.

Kur vjen puna për të futur më shumë hidratim në lëkurë në një bazë të qëndrueshme, ju dëshironi të kërkoni produkte që përmbajnë përbërës hidratues tv saktë.  Spraji hidratues MERIDIEM ju lejon të hidratoni lëkurën çdo ditë, duke zbutur dukshëm linjat. Ai është një domosdoshmëri për freskimin dhe rigjallërimin e lëkurës së dehidratuar.

Nëse ndiheni sikur keni një përzierje linjash të dehidratuara dhe rrudhave të vërteta, mos u shqetësoni. Ju mund të përfitoni nga inkorporimi i disa prej produkteve tona. LAVA SOAP, MERIDIEM dhe REPARANDO identifikojnë nevojat unike të lëkurës tuaj dhe janë rutina ideale për t’ju ndihmuar të arrini nevojat dhe qëllimet tuaja në kujdesin e lëkurës.

Lini një koment

×

SKIN NOVIS

Klikoni më poshtë për të na kontaktuar në WhatsApp ose dërgoni E-mail në adresën [email protected]

×