7 fakte interesante për lëkurën tuaj që ndoshta nuk i keni ditur kurrë - Skin Novis /* ]]> */

SHËRBIMI I KLIENTIT

POSTA FALAS PËR POROSI BRENDA TIRANËS

7 fakte interesante për lëkurën tuaj që ndoshta nuk i keni ditur kurrë

October 22, 2021
ervisa

Lëkura juaj bën një punë të madhe për ju. Në fakt, çdo centimetër i lëkurës përbëhet nga 19 milionë qeliza, 650 gjëndra djerse, 20 enë gjaku dhe 1.000 mbaresa nervore, sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë (AAD). “Lëkura është organi më i madh i trupit. Ajo është linja jonë e parë e mbrojtjes kundër botës së jashtme, përfshirë irrituesit dhe alergjenët. Mbajtja e një pengese të shëndetshme të lëkurës është thelbësore për këtë mision, ” thotë Heidi Waldorf, MD, e Waldorf Dermatology Estetics në Nanuet, Nju Jork, dhe një profesoreshë klinike e asociuar në Shkollën e Mjekësisë Icahn. Më shumë se një organ mbrojtës, lëkura juaj funksionon si një organ imunitar, ajo thotë: “Qelizat e specializuara imune jetojnë në lëkurë dhe njohin organizmat dhe substancat ndërhyrëse. Ato dërgojnë mesazhe për të stimuluar një përgjigje luftarake ose përgjigje alergjike duke rekrutuar qeliza të bardha të specializuara të gjakut nga enët e gjakut në lëkurë. “

Pra, respektimi i këtij organi të rëndësishëm me zakone të zgjuara të kujdesit të lëkurës mund t’ju ndihmojë të mbani shëndetin dhe, po, madje edhe të lëmoni linjat e imta dhe rrudhat, dhe të pakësoni njollat. Njohja e këtyre fakteve interesante do t’ju ndihmojë të kujdeseni për lëkurën tuaj sa më mirë që të mundeni.

1. Lëkura juaj po fsheh një sekret.

Shpresojmë, që me gjithë këshillat që të kemi dhënë tani jeni të zellshëm për të aplikuar një krem ​​dielli me spektër të gjerë çdo ditë, por mund të ketë pasur një kohë në të kaluarën kur nuk ishit aq të kujdesshëm dhe ato zakone mund t’ju arrijnë. Ndërsa mund të mos jeni në gjendje ta shihni atë në pasqyrë, fotot UV mund të zbulojnë dëmtimin e diellit që zien nën lëkurën tuaj.

“Dëmtimi i diellit mund të mos jetë ende i dukshëm me sy të lirë, por do të shfaqet më shumë me kalimin e kohës”, thotë Lauren Ploch, MD, një dermatologe e certifikuar nga bordi në Gjeorgji dhe Karolinën e Jugut.  Dr. Ploch gjithashtu mund të rekomandojë terapi fotodinamike, të cilën Shoqëria Amerikane për Kirurgjinë Dermatologjike e vëren është një trajtim me bazë drite që nxit procesin e shërimit të lëkurës, duke e inkurajuar atë të krijojë inde të reja. “Këto ndihmojnë në trajtimin e dëmtimit të diellit që ne ende nuk mund t’i shohim ose ndiejmë,” thotë ajo.

2. Lëkura luan një rol të rëndësishëm në rregullimin e temperaturës së trupit.

Lëkura juaj jo vetëm që luan një rol në funksionin imunitar, por gjithashtu vepron si një termostat personal përmes një procesi të njohur si termorregullimi.

“Djersitja është një funksion trupor që ndihmon në rregullimin e temperaturës së trupit tuaj”, thotë David Bank, MD, drejtor i Qendrës për Kirurgjinë e Dermatologjisë, Kozmetikës dhe Laserit në Mount Kisco, Nju Jork. “Djersitja normale mund të jetë sa një e katërta e lëngjeve në ditë.” Në fakt, lëkura juaj ka të ngjarë të ketë diku midis dy dhe katër milionë gjëndra djerse, sipas Shoqërisë Ndërkombëtare të Hiperhidrozës. Djersitja nuk është mënyra e vetme e trupit tuaj për t’ju ​​mbajtur të freskët. Kur ndiheni veçanërisht të ngrohtë, lëkura ju ndihmon të ftoheni përmes vazodilimit. Sipas hulumtimit, vazodilimi ndodh kur enët e gjakut pak nën sipërfaqen e lëkurës zgjerohen, duke lejuar rritjen e rrjedhjes së gjakut dhe shpërndarjen e nxehtësisë.

Anasjelltas, lëkura juaj gjithashtu mund t’ju ndihmojë të ndiheni ngrohtë kur është ftohtë jashtë, përmes procesit të vazokonstrikcionit. Mendojeni si proces të kundërt me vazodilatimin: Pra, ndërsa temperaturat bien, enët e gjakut në lëkurë ngushtohen për të zvogëluar sasinë e nxehtësisë së humbur nga trupi përmes sipërfaqes së lëkurës, sipas të njëjtit hulumtim. Dr. Bank gjithashtu vëren se poret shtrëngohen dhe bëhen më të vogla kur ekspozohen ndaj temperaturave më të ftohta për të ndihmuar në ruajtjen e nxehtësisë.

Kështu që herën tjetër që do të ndjeni një të ftohtë ose do ta djersitni, dijeni që lëkura juaj po punon për të mbajtur temperaturën e trupit tuaj sa më brenda normave.

3. Lëkura e thatë në dimër nuk është vetëm e pakëndshme – mund të jetë edhe e dëmshme.

Kur temperaturat fillojnë të ulen në dimër, erërat e forta dhe sistemet e ngrohjes së brendshme mund të thithin lagështinë nga lëkura juaj. “Lëkura duhet të jetë një barrierë më e shëndetshme për të parandaluar infeksionet. Lëkura e thatë është në thelb një barrierë e plasaritur, e thyer, “thotë Ploch. “Shumë njerëz mendojnë se lëkura e thatë është e mirë për  kozmetikë, por gjithashtu mund të rrisë rrezikun për infeksion me baktere dhe viruse.

4. Ashtu si truri, edhe lëkura mund t’i përgjigjet negativisht stresit.

E pabesueshme por e vërtetë, lëkura juaj ndjen gjithashtu emocionet tuaja. Stresi shkakton një nivel të lartë të kortizolit dhe molekulave inflamatore të quajtura citokina që përhapen në të gjithë trupin. Kjo mund të çojë në një rritje të shënuesve inflamatorë që shkaktojnë metalloproteinaza të matricës, enzima që prishin molekulat e kolagjenit në lëkurë. Kolagjeni është një proteinë që i jep lëkurës elasticitetin e saj rinor. të fryrë, Sëmundjet ose ngjarjet e mëdha kanë fuqinë të shkaktojnë stresin kronik që do të prekte lëkurën. Sidoqoftë, zhvillimi i një rutine të qëndrueshme për t’u marrë me stresin mund të ndihmojë shumë në ruajtjen e shëndetit të lëkurës tuaj. Ushtrimi është një mënyrë e provuar për të menaxhuar stresin, sipas Shoqatës së Ankthit dhe Depresionit të Amerikës. Po kështu, një studim i botuar në Mars 2018 në Ankthi, Stresi dhe Përballimi zbuloi se një rutinë e rregullt e jogës ishte efektive në zvogëlimin e stresit dhe ankthit.

5. Ndryshimet në lëkurën tuaj mund të pasqyrojnë çështjet themelore të shëndetit

Stresi nuk është e vetmja gjë që mund të shkaktojë një përgjigje nga lëkura juaj. Shumë gjendje dhe infeksione mund të shkaktojnë ndryshime në lëkurë, pavarësisht nëse ato marrin formën e një skuqjeje, kruajtje, skuqje ose ënjtje. Për shembull, sipas Kolegjit Amerikan të Alergjisë, Astmës dhe Imunologjisë, ekzema, urtikaria dhe dermatiti i kontaktit të gjitha mund të tregojnë një reaksion alergjik. Aknet e të rriturve për shembull mund të ndodhin për shkak të luhatjeve të niveleve të hormoneve, të cilat mund të tregojnë shtatzëni, perimenopauzë ose menopauzë, por aknet gjithashtu mund të tregojnë edhe një çrregullim hormonal si sindromi i vezores policistike. Sipas Medline Plus, çrregullimet e lëkurës mund të shkaktohen nga një sërë kushtesh ndërsa plakeni, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, diabetin, sëmundjet e mëlçisë, obezitetin dhe mangësitë ushqyese, për të përmendur vetëm disa. Dhe nëse vëreni një nishan, njollë të re në lëkurën tuaj, kontrolloni për asimetri, një kufi të parregullt ose të përcaktuar keq, një ngjyrë që nuk është uniforme, një diametër. më shumë se një çerek inç, ose një evolucion në madhësi, formë, ngjyrë, lartësi ose simptoma që mund të përcaktojnë nëse duhet ta vizitoni nishanin.

Gjithsesi një ndryshim në lëkurën tuaj nuk është gjithmonë tregues i një problemi më të madh, por është mirë që të diskutoni çdo ndryshim të papritur me një profesoniste për të përcaktuar nëse mund të keni një çështje themelore shëndetësore për të rishikuar.

6. Lëkura e trashë i shërben një qëllimi (ndonjëherë)

Njollat e trazuara në lëkurën tuaj mund të duken si një shqetësim, por ato mund të kenë një arsye për të qenë ashtu. Fundet e këmbëve dhe thembrave mund të jenë të përbëra nga lëkura më e trashë por ky është evolucionii lëkurës, që ju mbron ndërsa ecni. Zonat si bërrylat janë një histori tjetër. Bërrylat kanë tendencë të bëhen më të trashë me kalimin e viteve sepse ne mbështetemi në to – është një përgjigje reaktive nga fërkimi i vazhdueshëm.

7. Lëkura juaj do të ishte e lumtur me pak produkte

Një udhëtim i shpejtë në korridorin e kujdesit të lëkurës në farmacinë tuaj lokale dhe koka marramendet ndërsa po përpiqeni të zgjidhni midis produkteve që trajtojnë çdo zonë të trupit. Kushtet e caktuara (të tilla si aknet), llojet e lëkurës dhe preferencat nënkuptojnë që ju mund të kërkoni produkte të ndryshme për zona të ndryshme – dhe kjo gjë është plotësisht normale. Por dijeni që vetëm sepse lëkura juaj bën një punë të madhe, kujdesi për të nuk duhet të jetë kompleks. Shumë njerëz mund të shpëtojnë duke përdorur të njëjtin produkt kudo. Një rutinë e përditshme është e rëndësishme, por mund të jetë thjesht pastrues dhe krem kundër diellit në mëngjes dhe pastrim dhe hidratim gjatë natës. Fiks si seti LAVA, REPARANDO, MERIDEM. Thjeshtësi dhe efikasitet.

Lini një koment

×

SKIN NOVIS

Klikoni më poshtë për të na kontaktuar në WhatsApp ose dërgoni E-mail në adresën [email protected]

×