Lëkura dhe moti i ftohtë. Çfarë marrëdhënieje kanë ? - Skin Novis /* ]]> */

SHËRBIMI I KLIENTIT

POSTA FALAS PËR POROSI BRENDA TIRANËS

Lëkura dhe moti i ftohtë. Çfarë marrëdhënieje kanë ?

October 15, 2021
ervisa

Lëkura është vetëm disa milimetra e trashë, megjithatë është organi më i madh në trup. Na mbulon nga koka deri te gishtat e këmbëve, dhe vepron si vija e parë e mbrojtjes kundër lëndimit dhe acarimit. Lëkura shërben gjithashtu si termostat natyror i trupit – rregullon temperaturën përmes tkurrjes së enëve të gjakut dhe procesit të djersitjes.

E thënë thjesht, lëkura nuk është vetëm një fytyrë e bukur. Për ta mbajtur atë në mënyrë efikase, është e rëndësishme ta mbani atë të shëndetshme.

Por kur përballemi me erën dhe lagështinë e ulët.Lëkura bëhet e thatë dhe e irrituar

Moti i ashpër mund të heqë pengesën natyrore mbrojtëse të lëkurës, duke krijuar boshllëqe në pjesën më të jashtme të shtresës, duke lejuar që uji të dalë (dehidratim) dhe irrituesit të hyjnë (ndjeshmëri). Mjedisi i thatë mund të jetë përgjegjës për ndjesitë e kruajtjes. Mund të përkeqësojë sëmundjet inflamatore të lëkurës si rosacea, ekzema, ichthyosis dhe psoriasis, të cilat vuajnë nga një funksion pengues i dëmtuar. Ashtu si qepallat, lëkura në buzë është shumë e hollë dhe e ndjeshme, e cila mund të vuajë shumë gjatë dimrave të ashpër, duke rezultuar në buzë të thata të plasaritura dhe të lënduara.

Le të hedhim një vështrim në disa nga situatat që mund të hasë lëkura:

1. Moti më i ftohtë me lagështi të ulët

Gjatë muajve të vjeshtës dhe dimrit nivelet e lagështisë bien, që do të thotë se ka më pak lagështi në atmosferë. Ky ajër më i thatë dhe më i ftohtë mund të shqetësojë lëkurën. Ajo provokon copëzime dhe njolla të thata, dhe mund të përkeqësojë lëkurën tashmë të ndjeshme ose të prirur ndaj ekzemës. Cfare mund të bëni? Ndërroni hidratuesin tuaj të lehtë veror me diçka super të pasur, ushqyese dhe kremoze. Provoni kremin rigjenerues REPARANDO për një hidratim thelbësor.

2. Ngrohja “e ashpër”

Ky problem me lagështi të ulët dhe mungesë lagështie në ajër përkeqësohet sa më shpejt që të ngrini nxehtësinë në aparatet ngrohëse. Ngrohja qendrore mund të jetë tepër dehidratuese dhe çon në çehre të kuqe, të thatë dhe me teksturë të ashpër

Është thelbësore të kuptoni se si lëkura juaj reagon ndaj ndryshimeve të temperaturës dhe si të luftoni çdo efekt negativ. SKIN NOVIS është ndërtuar në mënyrë të tillë që të kujdeset, të mbrojë dhe të ringjallë lëkurën tënde. Në fund të fundit, produktet tona janë frymëzuar nga ti.

Lini një koment

×

SKIN NOVIS

Klikoni më poshtë për të na kontaktuar në WhatsApp ose dërgoni E-mail në adresën [email protected]

×