Disa nga përfitimet e masazhit të kokës (ndër to rritja e flokëve). - Skin Novis /* ]]> */

SHËRBIMI I KLIENTIT

POSTA FALAS PËR POROSI BRENDA TIRANËS

Disa nga përfitimet e masazhit të kokës (ndër to rritja e flokëve).

September 17, 2021
admin

Mirëqenia e flokëve fillon me një skalp të shëndetshëm. Një rutinë e rregullt e masazhimit të kokës rrit bukurinë natyrore duke mbështetur shëndetin e kokës dhe flokëve tuaj.

Ju ngre humorin dhe ju bën më të qetë

Të gjithë e dimë që masazhet janë të lidhura me idenë e relaksimit. Pavarësisht nëse po bëni një masazh të indeve të tensionit ose një fërkim shpatullash nga një njeri i dashur, masazhi ka një mori përfitimesh për shëndetin tuaj të përgjithshëm, sidomos në rritjen e ndjenjave të mirëqenies emocionale dhe relaksimit. Masazhi i kokës nuk është përjashtim!

Studimet tregojnë se një masazh që synon posaçërisht skalpin dhe kokën është veçanërisht i dobishëm për rritjen e shëndetit mendor. Marrja e një masazhi të kokës ju ndihmon të ndiheni të relaksuar dhe ju zvogëlon stresin. Masazhet e kokës çlirojnë serotoninën, një hormon që luan një rol në përmirësimin e humorit. Kështu që shtoni masazhet e kokës në arsenalin anti-stres.

Kur përdoret një masazhues koke rriten përfitimet e masazhimit. Kjo sepse masazherët e kokës do t’ju lejojnë të drejtoni presionin dhe të synoni pjesët më të ndjeshme, duke rritur ndikimin e masazhit tuaj.

Nxit rritjen e flokëve

Njerëzit thonë se masazhi i kokës ka shkaktuar përmirësim të dukshëm të gjatësisë së flokëve dhe shëndetit të tyre. Tani kemi shkencën që mbështet këto pretendime.

Në një studim të 2016, masazhet e rregullta të kokës rezultuan në rritjen e flokëve. Pjesëmarrësit masazhuan skalpet e tyre për rreth katër minuta në ditë për një periudhë 24-javore, dhe kjo çoi në rritjen e flokëve më të trashë dhe më të fortë. Një studim i vitit 2019 me 340 pjesëmarrës mbështet sërish këtë gjë sepse përafërsisht 69% e pjesëmarrësve thanë se masazhet zvogëluan humbjen e flokëve dhe inkurajuan daljen e flokëve të rinj.

Kjo është vetëm një nga arsyet që ju sugjerojmë që masazhatorin e SKIN NOVIS ta përdorni para Spraj-it kundër rënies së flokëve “SOLIDUM”. Nëse  kërkoni flokë më të shëndetshëm kjo është mënyra më e mirë sepse masazhi punon më thellë në lëkurën e kokës. Rrisni depërtimin e sprajit dhe kombinoni fuqinë e masazhit të kokës me përbërësit tanë që inkurajojnë flokë më të shëndetshëm. Plus, kur përdoret në dush me shampo, masazhuesi i kokës mund t’ju ndihmojë të shtresoni lëkurën dhe hiqni grumbullimin e sebumit, i cili rëndon dhe yndyros rrënjën e flokut.

Ul tensionin e muskujve

Po, tensioni i kokës është diçka e zakonshme. Por nuk e ndjeni derisa dikush (ose vetë ju) t’i kalojë gishtat nëpër flokë.

Tensioni i kokës mund të rezultojë në enë të ngushta të gjakut, të cilat ulin qarkullimin e gjakut në gjëndrën e flokëve. Tensioni i kokës gjithashtu lidhet me tensionet e muskujve të qafës dhe shpinës, të cilat mund të shkaktojnë migrenë dhe dhimbje shpine. Këto simptoma vijnë nga tendosja kurrizore.

Përmirëson sistemin nervor

OK! Ndoshta po tronditeni nga përfitimet që një masazh i thjeshtë i kokës mund të sjellë. Por me të vërtetë masazhimi i rregullt promovon shëndetin dhe mirëqenien e atyre që vuajnë nga sëmundjet e sistemit nervor.

Përfitimet shkojnë përtej efekteve terapeutike që ka prekja në trup. Dhe ju nuk keni nevojë për ndihmën e askujt për të korrur këto efekte pozitive, sepse për këtë kujdeset masazhatori i SKIN NOVIS. Qarkullimi i duhur i gjakut ndihmon trupin tuaj të ekuilibrohet dhe të harmonizohet. Masazhi ndihmon në inkurajimin e ndjesive të mirëqenies dhe koherencës trupore. Kështu përmirësoni shëndetin e sistemit nervor dhe  mbështesni funksionet e trupit.

Lini një koment

×

SKIN NOVIS

Klikoni më poshtë për të na kontaktuar në WhatsApp ose dërgoni E-mail në adresën [email protected]

×