A është lëkura juaj e ndjeshme? Zbulojeni në këtë artikull - Skin Novis /* ]]> */

SHËRBIMI I KLIENTIT

POSTA FALAS PËR POROSI BRENDA TIRANËS

A është lëkura juaj e ndjeshme? Zbulojeni në këtë artikull

July 21, 2020
admin

Shenjat dhe simptomat e lëkurës së ndjeshme:

Kur lëkura juaj skuqet sapo të përdorni ndonjë trajtim fytyre ose një produkt kozmetikë kimik, atëherë lëkura juaj e irrituar quhet lëkurë e ndjeshme. Shumë njerëz ju shfaqen irritime, kruarje ose skuqje në lëkurë për shkak të ekspozimit ndaj dritës së zgjatur të diellit, pluhurit dhe papastërtisë gjatë verës. Sidoqoftë, zgjat për një kohë të shkurtër. Nëse diçka e tillë ndodh në lëkurën tuaj në mënyrë të përsëritur, atëherë pranoni që lëkura juaj është e ndjeshme. Në një situatë të tillë, duhet të jeni më vigjilent dhe të kujdeseni për të. Ndonjëherë këto probleme të lëkurës rezultojnë të dëmshme. Shumë njerëz nuk e kanë idenë se cili është lloji i tyre i lëkurës. Nëse doni të dini nëse lëkura juaj është e ndjeshme, kushtojini vëmendje këtyre shenjave.

Skuqja e lëkurës: Skuqja e lëkurës është një simptomë tipike e lëkurës së ndjeshme. Njerëzit, lëkura e të cilëve është e ndjeshme; ata e përjetojnë atë shumë shpesh. Për shkak të ekspozimit të zgjatur në rrezet e diellit ose ekspozimin ndaj diçkaje për të cilën jeni alergjik, lëkura juaj bëhet e kuqe.

Skuqjet e përsëritura: Ata që lëkura e të cilëve është e ndjeshme,  marrin skuqje të lëkurës shumë shpejt. Skuqja e përsëritur ose pikat e vogla të kuqe në lëkurë është një shenjë e kësaj. Skuqjet nuk shkojnë mirë. Nëse keni skuqje pas përdorimit të ndonjë produkti, atëherë ndaloni menjëherë përdorimin e tij.

Kruarja e lëkurës: Nëse ndjeni kruajtje në lëkurë pasi përdorni ujë të tepërt të nxehtë ose bëni dush të nxehtë, atëherë lëkura juaj është e ndjeshme. Përveç kësaj, përdorimi i produktit më të ashpër pastrues gjithashtu shkakton kruajtje në lëkurë të ndjeshme.

Ndjesia e djegies: Shumë herë përdorimi i xhelit, produkteve me bazë alkolike ose produkteve kundër plakjes, etj gjithashtu shkakton disa acarime të lëkurës. Nëse kjo ndodh edhe për ju, atëherë kuptoni që lëkura juaj është e ndjeshme.

Si të kujdesesh për lëkurën e ndjeshme?

Masazh me akull

Nëse lëkura juaj është e ndjeshme dhe shqetësoheni nga problemi i djegies nga dielli ose poret e hapura, atëherë kubet e akullit mund të funksionojnë për ju. Masazhi i fytyrës me kube akulli përmirëson qarkullimin e gjakut dhe kuron aknet. Gjithashtu, nëse sytë tuaj duken të lodhur, atëherë masazhi me kube akulli në sytë tuaj do të jetë relaksues.

Pastrimi i fytyrës

Mos përdorni produkte me bazë kimike dhe alkolike nëse lëkura juaj është e dehidratuar dhe e ndjeshme. Gjatë sezonit të verës, lani fytyrën shpesh me ujë të freskët dhe të pastër dhe sapun organik. Përdorimi i produkteve natyrale me bazë bimore dhe shtazore janë shumë të rekomanduara për lëkurat sensitive/ të ndjeshme pasi ndihmojnë në shtrëngimin e poreve të lëkurës, gjë që sjellnë parandalimin e njollave të errëta dhe puçërrave në lëkurë.

Lini një koment

×

SKIN NOVIS

Klikoni më poshtë për të na kontaktuar në WhatsApp ose dërgoni E-mail në adresën [email protected]

×